Elektrikli Araba Kullanan Ülkeler: Yeşil Geleceğin Haritası | Voltify

Elektrikli Araba Kullanan Ülkeler: Yeşil Geleceğin Haritası


Geleneksel yani fosil yakıtla çalışan otomobiller çevre kirliliğinin en yaygın sebepleri arasında görülürken elektrikli otomobiller daha temiz şehirler için bir umut ışığı yakıyor. Çevre dostu ve sürdürülebilir bir alternatif olan elektrikli araba sayısı dünya genelinde hızlı bir şekilde artıyor. Peki, en çok elektrikli araba kullanan ülkeler hangileri ve Türkiye’de elektrikli araç sayısı nedir? Gelin, dünyada ve Türkiye'de elektrikli araç kullanımına yakından bakalım.

Elektrikli Araba Kullanan Ülkeler


En Çok Elektrikli Araba Kullanan Ülkeler: İstatistikler ve PopülariteDünyada elektrikli araç kullanımı her geçen gün artıyor. Sunduğu yüksek performans, sessiz çalışma özelliği, sahip olduğu yüksek teknoloji ve sürüş konforuyla ilgi gören bu yeni ürünler son derece dikkat çekici. Yeniliklerinin ve rahatlıklarının yanı sıra elektrikli araçlar, şehirlerdeki egzoz kirliliği ve trafik gürültüsüne de çare oluyor. Bunların yanında yeşil enerjiyle desteklenebilmesi sayesinde sıfır karbon hedeflerine hizmet ediyor.

2010 yılında hareketlenmeye başlayan elektrikli araç piyasası 2022 yılıyla birlikte popülerliğini büyük oranda artırdı. Our World in Data'nın paylaştığı veriler ışığında geçtiğimiz 11 yıllık sürece baktığımızda Norveç'te satılan sıfır araçların %88'inin elektrikli araç olduğunu görüyoruz. Arkasından gelen İsveç'te bu rakam %54 iken Almanya'da %31 seviyesinde. Çin'deyse satılan sıfır araçlardan %31'ini elektrikli araçlar oluşturmuş. Reuters'dan Nick Carey'nin Ocak 2024 tarihli haberine göreyse 2023 yılında elektrikli otomobil satışları küresel bazda %31 oranında artmış.

Otomobil piyasasına düşük satış sayılarıyla giren elektrikli araçlar, gördüğü yoğun ilgi sonucunda hızla büyüyen bir pazar hâline geldi. Elektrikli araç satış sayılarına bakıldığında 2021 yılına kadar lider Avrupa Birliği iken sonraki yıllarda Çin'in büyük bir atılımda bulunduğunu ve en fazla elektrikli araç satışı yapılan ülke olduğunu görüyoruz.

Our World in Data'nın verilerine göre 2022 yılında dünyada satılan her 7 arabadan 1'i elektrikli. Yine aynı yılın verilere göre Çin'de her 3 arabadan 1'i elektrikli otomobil olarak kaydedildi. Marketin lideri olan Norveç'teyse satılan her 5 arabadan 4'ü elektrikli araç oldu. Dünyada elektrikli araç sayısına yıllar bazında bakıldığında 2023 yılında 7 milyon 720 bin elektrikli araç satışının gerçekleştiği görülüyor. Bu sayının 2016 yılında yalnızca 490 bin olduğu göz önüne alınırsa artışın neredeyse 15 kat olduğu söylenebilir.

Yine Our World in Data'nın 2022 yıl verilerine baktığımızda Avrupa’da elektrikli araç oranının %21 olduğunu fark ediyoruz. Aynı yıl içerisinde Dünyada elektrikli araba satışı sıfır araçların kapsıyordu. Amerika Birleşik Devletleri ise %8'lik bir oranla dünya ortalamasının gerisinde kaldı. Bu oran Amerika Birleşik Devletleri'nin hem diğer ülkelerin hem dünya ortalamasının gerisinde kaldığını gösteriyor.

Türkiye’de Elektrikli Araç Sayısı ve Elektrikli Araçların Artan Popülaritesi


2023 yılında Türkiye'nin piyasaya yerli elektrikli araç modellerini sunmasıyla birlikte elektrikli otomobillerin gördüğü ilgi bir hayli arttı. TÜİK verilerine göre 2023 yılının Ocak-Aralık döneminde trafiğe kaydı yapılan otomobillerin %6,9'u elektrikli otomobil oldu. Buna göre 2023 yılında Türkiye’de yola 65.558 elektrikli araç çıktı. Bir önceki yılsa bu sayı yalnızca 8 bin 312'ydi. Bu sayılara göre trafiğe kaydı yapılan elektrikli otomobillerin 2022 yılında %1,5 olan payı, 2023'te büyük oranda yükselmiş oldu. Bu da sürücülerin elektrikli araçları trafik içerisinde daha fazla görmesini ve bu konunun gündem olmasını sağladı.

Türkiye’nin elektrikli araç konusunda yaptığı atılımlar bu alana olan güveni ve ilgiyi arttırdı. Elektrikli araç şarj istasyonlarına yönelik teşviklerden sonra başta şehir merkezleri olmak üzere Türkiye'nin 81 ilinde şarj noktası bulabilmek mümkün hâle geldi. 2023 yılı itibarıyla Türkiye'de onlarca farklı markanın plug-in hibrit ve tamamen elektrikli modellerini bulmak mümkün.

Avrupa’da Elektrikli Araç Sayısı ve Elektrikli Araçların Yükselen Oranı


Elektrikli Araba Kullanan Ülkeler


Avrupa Birliği, elektrikli araçların en fazla ilgi gördüğü bölgeler arasında yer alıyor. Yenilenebilir enerji dönüşümünü hızla gerçekleştiren Avrupa Birliği ülkeleri, buradan elde ettiği enerjiyi arabalarda kullanarak ulaşımını daha temiz bir hâle getirmeyi amaçlıyor. Ülkelerin pek çoğu yenilenebilir enerjiyi daha etkin kullanmak adına elektrikli araç almak isteyenlere çeşitli avantajlar da sağlıyor. Buna bağlı olarak Avrupa'da elektrikli araç sayısı her geçen yıl artıyor.

Euronews'ün IEA'dan aldığı verilere göre 2020 yılında 1.4 milyon adet olarak gerçekleşen elektrikli araç satışı, 2021'de 2.3 milyon, 2022'de 2.7 milyon adet olarak tespit edildi. 2023 yılındaysa Avrupa Birliği kendi rekorunu kırarak 3.4 milyon adet satışa ulaştı. Bu da 2023 yılında dünyada satılan her dört elektrikli otomobilden birinin Avrupa Birliği'nde satıldığı anlamına geliyor. 2022 yılında trafiğe kayıt yaptıran elektrikli araç oranında sıralama İzlanda, Hollanda, Danimarka gibi İskandinav ülkeleriyle devam ediyor.

Dünya’da Artan Elektrikli Araç Kullanımı ve Sayısı


Elektrikli araçlar sahip oldukları avantajlarla ilgi görmeye devam edecek gibi görünüyor. Ülkelerin elektrikli otomotivi desteklemesi, birtakım vergi avantajlarının olması, performansı ve sürüş konforu nedeniyle birçok sürücü; fosil yakıt kullanan araçlardansa elektrikli olanlarla ilgilenmeye başladı. Yapılan araştırmalar gelecekte elektrikli otomobillere yönelik ilginin giderek artacağını gösteriyor. IEA'nın hazırladığı raporlar, 2030 yılına kadar dünyada satılan bütün otomobiller içerisinde elektrikli araçların payının giderek artacağını ortaya koyuyor. Toplam araç payı içerisinde elektrikli otomobillerin %60 gibi bir orana ulaşması, dünyadaki elektrikli araç stoğunun da 350 milyon civarında olması bekleniyor.

Yaşanan tüm gelişmeler gösteriyor ki dünya son derece hızlı şekilde gelişen bir dönüşümün içerisinde ilerliyor. Elektrikli arabalar her geçen gün daha fazla gündeme geliyor ve trafik içerisinde görünür oluyor. Araçların menzil kapasitesinin artması, şarj istasyonlarının çoğalması ve batarya performanslarının iyileştirilmesiyle birlikte bu dönüşüm daha da hızlı bir hâle gelecek.

İçten yanmalı motorlara göre çok daha verimli çalışan elektrikli arabalar hem insanların konforlu ve güvenli sürüş deneyimi hem dünyanın geleceği için doğru adımların atılmasına yardımcı oluyor. Siz de, hızla değişen şartların getirdiği riskleri almadan bu dönüşümün içerisinde yer almak için Voltify'ın geniş portföyünden ve tüm hizmetler dahil kiralama seçeneklerinden faydalanabilirsiniz.