Elektrikli Araç Batarya Ömrü ve Verimli Kullanım İpuçları | Voltify

Elektrikli Araç Batarya Ömrü ve Verimli Kullanım İpuçları


Elektrikli Araç Batarya Ömrü

Artan karbon ayak izi nedeniyle dünyamıza zarar veriyor, küresel ısınma gibi ciddi problemlere yol açıyoruz. Bu kötü gidişi durdurmaksa bazı alışkanlıkları bırakmayı ve her alanda çevre dostu politikalara yönelmeyi gerektiriyor. Değişimin bir ayağını araç kullanımı oluşturuyor. Fosil yakıtları kullanan araçlar yerine sessiz çalışan, zehirli gaz yaymayan ve doğanın sınırlı kaynaklarına saygılı olan elektrikli araçları tercih etmek, bu araçların teknolojisi ile paralel batarya teknoloji ve yenilebilir enerji kaynaklarının kullanımının artmasına destek vermek çok daha temiz bir dünya için önemli bir basamak.

Siz de araç kullanımında değişime gitmeyi düşünüyor ancak batarya ömrü konusunda endişe duyuyor olabilirsiniz. "Bir elektrikli arabanın batarya ömrü ne kadardır?" "Elektrikli arabaların pil ömrünü uzatmak için neler yapmak gerekir?" gibi soruların cevaplarını merak ediyorsanız yazımızı mutlaka inceleyin.

Elektrikli Araç Batarya Ömrü Ne Kadar?


Mevcut elektrikli araçların batarya ömürleri 8 ile 15 yıl arasında değişiyor. Modern elektrikli arabaların batarya ömürleri ortalama 10 yıl olarak kabul edilse de son yıllarda yapılan çalışmalar sayesinde bu süre 20 yıla kadar uzayabiliyor. Elektrikli arabaların pillerinin ömrü kullanılan materyale, kalitesine, arabanın şarj sıklığı ve şarj edilme şekline göre de değişebiliyor.

Yine de burada kullanıcıların endişelenmesini gerektirecek bir durum yok. Eğer kullanıcı bataryayı koruyacak şekilde hareket ederse elektrikli arabasının batarya ömrünü 250 bin kilometreye kadar %90 oranında koruyabilir. Ayrıca her ne kadar elektrikli araç pil ömrü yıldan yıla azalsa da aslında bu oran düşünülenden çok daha az. Üstelik bazı firmalar 8 yıl veya 160 bin kilometre garantisi verirken bazıları ömür boyu garanti sunuyor. Ayrıca eğer bir aracın batarya kapasitesi 8 yıl içerisinde %70'in altına düşerse firmalar batarya değişim masraflarını karşılıyor.

Kullanıcılar genellikle arabaların pillerinin ömrünü kısa sürede dolduracağı yanılgısına kapılıyor. Ancak arabalarda kullanılan bataryalarda ısı koruma sistemleri mevcut. Bu sayede batarya her zaman optimum sıcaklıkta tutuluyor ve yıllarca performansını koruyabiliyor.

Elektrikli araçların şarj ücreti, menzilleri ve batarya ömürleri üzerindeki çalışmalar her geçen gün daha da hızlı bir şekilde devam ediyor. Firmalar hava koşullarının batarya üzerindeki etkisini azaltmaya ve bataryaların verimliliğini artırmaya yönelik yatırımlar yapıyor.

Elektrikli Araç Batarya Değişimi Ne Zaman Yapılmalıdır?


Bataryanın değiştirilmesi için net bir tarih vermek oldukça zor. Yapılan bazı araştırmalara göre mevcut elektrikli araçların birçoğu yaklaşık 20 yıl batarya değişimine ihtiyaç duymadan çalışabiliyor. Ancak daha önce de belirttiğimiz gibi elektrikli arabaların bataryaları zaman geçtikçe performans kaybına uğruyor. Ayrıca kullanım alışkanlıkları da bataryayı etkiliyor. Bu nedenle üreticiler arabaların bataryalarına yedek kapasite ekliyor. Eğer performans kaybı hissedilir seviyelerdeyse batarya değişimi önerilebiliyor.

Bunun yanı sıra batarya modüllerinin birinde veya birkaçında arıza tespit edilirse ve batarya kapasitesi %70'in altına inerse batarya değiştiriliyor. Araç servisleri böyle durumlarda genellikle arızalı modül yerine tüm bataryanın değişimini yapmayı tercih ediyor.

Elektrikli Araç Batarya Değişimi Nasıl Yapılır?


Genellikle arabaların alt bölgesine yerleştirilen pillerin değişimi için özel ekipmanlar kullanılır ve araç içi bilgisayar sisteminde çalışma yapılır. Batarya ve yazılımın uyumlu çalışması için batarya değişiminden sonra bilgisayar sisteminde güncelleme gerçekleştirilir. Bu işlemler profesyonellik gerektirdiğinden batarya değişimi için mutlaka uzman bir ekiple veya yetkili servisle görüşülmelidir.

Elektrikli Araç Pil Ömrü Nasıl Uzatılır?


Elektrikli Araç Pil Ömrü Nasıl Uzatılır


Elektrikli araçların pil ömrü; bataryanın markası, modeli, tasarımı, soğutma sistemi ve sürücünün kullanım şekli gibi birçok etmen doğrultusunda değişiklik gösteriyor. Birkaç noktaya dikkat ederek bataryanın ömrünü uzatmak ise mümkün. Bunlar:Elektrikli Araçların Batarya Bakımı ve Uzun Ömürlü Batarya İçin Kullanım İpuçları


Elektrikli araçların bataryaları genellikle modüler olarak gelir ve üzerinde işlem yapılamaz. Aynı zamanda içerisindeki kimyasallar nedeniyle de ona herhangi bir müdahalede bulunulmaması gerekir. Bu nedenle genellikle elektrikli araç bataryaları çok az bakım gerektirir. Ancak elektrikli arabaların pil kapasitesi korunmadığında performansının düştüğü de unutulmamalıdır.

Bu noktada uzun ömürlü batarya için şu noktalara dikkat etmek gerekiyor:Elektrikli araçlar her geçen gün gelişerek hayatımıza daha fazla dâhil oluyor. Bataryalar da günden güne çok daha verimli hâle geliyor. Bu gelişmeler neticesinde elektrikli araçların daha iyi versiyonları çok daha hızlı şekilde satışa çıkıyor.

Siz de fosil yakıt tüketen araçların zararlarından kaçınmak ve elektrikli araçları satın almadan deneyimlemeyi düşünüyorsanız Voltify'a gelebilir; sizin için en uygun olan aracı kiralayabilirsiniz. Böylece özel fiyatlardan yararlanarak merak ettiğiniz araçları deneyimleyebilirsiniz.