Genel
Voltify nedir/kimdir?

Voltify, kurumların veya bireylerin 3 ila 12 ay süre ile elektrikli araç kiralamalarına imkân veren, %100 Hedef Filo iştiraki olarak hayata geçen, Türkiye’nin ilk ve tek abonelikli elektrikli araç platformudur. Böylece kullanıcıların elektrikli araçları hayatlarına gerçek anlamda entegre ederek deneyimlemelerine imkân verir. Araçların sigorta, bakım ve onarım gibi işlemlerini üstlenerek kullanıcıların hayatını kolaylaştırır; sadece sürüş deneyim ve keyfine odaklanmasına imkân sağlar.

Neden Voltify?

Voltify kolay bir deneyim sunar: Kullanıcı dostu ara yüzü ve yalınlık odaklı deneyimi ile Voltify dakikalar içerisinde başvuru işlemlerinizi yapmanızı sağlar.

 

Voltify hızlıdır: Tercih ettiğiniz elektrikli aracı kullanabilmek için aylar süren karar, seçim ve tedarik sürelerine karşın Voltify ile sadece birkaç gün içerisinde aracınızın keyfini sürmeye başlarsınız.

 

Voltify esneklik sağlar: Farklı kilometre ve süre seçenekleri ile merak ettiğiniz tüm elektrikli araçları deneyimleyebilirsiniz. Değişen ihtiyaçlarınıza göre bir sonraki işleminizde farklı bir aracı tercih etmenizi mümkün kılan çeşitlilik sunar.

 

Voltify doğayı gözeten bir yaklaşıma dayalıdır: Günümüzün yaygın araba teknolojisi olan içten yanmalı motorların aksine, sıfır karbon salımı sunan elektrikli araçları kullanırsınız.

Voltify’ın hizmeti neler içerir?

Voltify’dan aracınızla ilgili uçtan uca hizmet alırsınız.

Voltify’ın hizmet paketi aracın finansmanı ve beraberinde gelen masrafların yanı sıra şunları içerir;

Trafik sigortası

MTV

Kasko sigortası

HGS

Bakım & Onarım

Birer takım yaz ve kış lastiği

Lastik sökme, takma, saklama

Muayene

Lastik, bakım ve teslimat için vale

Araç iade sigortası

Excess sigorta

Voltify’dan nasıl hizmet alırım?

Öncelikle www.voltify.com.tr adresinden ücretsiz bir şekilde üyelik kaydınızı oluşturursunuz. Platformda yer alan araçları inceleyerek size uygun olanı seçtikten sonra süre ve kilometre tercihlerinizi belirtir, ön başvurunuzu yaparsınız. Ön başvurunuzun onaylanmasını takiben kayıtlı e-mail adresinize size özel sözleşme gönderilir. Sözleşmeyi imzalayarak gönderdiğimiz kuryeye teslim etmeniz sonrasında araç teslimatı için randevu oluşturulur ve 48 saat içerisinde aracınızı teslim alırsınız.

Voltify’dan ne kadar süre ile hizmet alabilirim?

Voltify ile 3, 6, 9 ve 12 aylık olmak üzere işlem yaparak dilediğiniz süre boyunca hizmet alabilirsiniz.

Voltify'dan hizmet almak için hangi belgeler gerekiyor?

Kurumsal olarak hizmet alacaksanız:

‐ Güncel Vergi Beyannamesi 

‐ Vergi Levhası (son yıl) › Faaliyet Belgesi (son 6 ay)

‐ Ticaret Sicil Gazetesi (son ortaklık yapısını gösteren) ve Hazirun Cetveli

‐ Şirket Ortakları Kimlik Fotokopileri

‐ İmza Sirküleri

‐ Findeks Notlu Risk (KKB) Raporu (Şahıs firması veya sermaye şirketinde %51 ve üzeri hâkim ortak iseniz)

‐ KKB Risk ve KKB çek raporu  

Bireysel olarak hizmet alacaksanız:  

- Ehliyetinizin ön ve arka yüzünün fotoğrafı (Kan grubu bilgisini gizleyerek paylaşınız)

- e-Devlet Yerleşim Yeri Belgesi

- e-Devlet Sürücü Belgesi

- Noter Onaylı İmza Beyannamesi

Abonelik için yaş sınırı bulunuyor mu?

B ve C segmenti araçlarımızda 25 yaş, D ve E segmenti araçlarımızda 30 yaş sınırı bulunmaktadır.

Voltify’dan nerelerde hizmet alabilirim?

Voltify’dan Türkiye’nin her yerinde hizmet alabilirsiniz. İstanbul dışında bir ilde bulunuyorsanız ve aracın bulunduğunuz yere teslim edilmesini tercih ederseniz, bu işlem için ek ücretlendirme oluşabilir. Önümüzdeki dönemde hizmet ağımız genişledikçe ücretsiz teslimat seçeneğimiz tüm Türkiye’de geçerli olacaktır.

Sipariş ve Teslimat
Sipariş aşamasında hata alıyorum/ilerleyemiyorum, ne yapmalıyım?

0 850 396 96 06 numaralı çözüm merkezimize ulaşır veya destek@voltify.com.tr adresine yaşadığınız problemle ilgili mail gönderirseniz, size en hızlı şekilde yardımcı oluruz.

Voltify'dan kiraladığım araçları ne kadar sürede teslim alabilirim?

Voltify’dan kiraladığınız araçları, araç hazır ve stokta ise imzalı sözleşme Voltify’a teslim edildikten ve ilk kira ödemesi yapıldıktan sonra 48 saat içerisinde teslim alabilirsiniz. Eğer sipariş edilmiş, yolda veya kiradan dönecek olan bir araç söz konusu ise, aracın tahmini teslim tarihi ilanın içerisinde ayrıca yer alacaktır.

Teslimat sırasında getirmem gereken evraklar neler?

Teslimat sırasında yanınızda ehliyetinizin olması gerekmektedir. Teslimat formunu imzaladıktan sonra aracı teslim alabilirsiniz.

Teslimata benim yerime bir başkası gelebilir mi?

Aracı kiralayan kişi gerçek kişi ise kendisinin, tüzel kişi ise şirket tarafından yetkilendirilmiş kişinin aracı teslim alması gerekmektedir.

Araç teslimatını bulunduğum yerde yapabiliyor musunuz?

Talep etmeniz durumunda aracınızı bulunduğunuz lokasyona vale veya çekici ile gönderebiliriz. İstanbul dışında bir ilde bulunuyorsanız ve aracın bulunduğunuz yere teslim edilmesini tercih ederseniz, bu işlem için ek ücretlendirme oluşabilir.

Teslimat Sonrası
Aracımın bakım zamanının gelip gelmediğini nasıl bilebilirim? Aracın bakım zamanı geldiğine ne yapmalıyım?

Araçlarınız güncel bakımları yaptırılmış olarak sizlere teslim edilecektir. Aracın bakım uyarısı vermesi durumunda, 0 850 396 96 06 numaralı çözüm merkezini arayarak bakım işlemleri için destek alabilirsiniz.

İkame araç veriyor musunuz?

İkame araç uygulamamamız şu an için bulunmamaktadır. Ancak müşterilerimize en iyi deneyimi sunabilmek için bu konuda çalışmaya ve çeşitli çözümleri değerlendirmeye devam ediyoruz.

Kontrat sürem içerisinde araç değişikliği yapabilir miyim?

Kontrat süreniz içerisinde araç değişikliği yapmanız için mevcut kontratınızı tamamlamanız veya erken bitirmeniz gerekmektedir.

Araç iademi nasıl yapabilirim?

Kontratınızın sonu yaklaşırken Voltify ekibi tarafından aranarak nasıl ilerlemeyi tercih ettiğiniz ile ilgili bilgiler alınacaktır. Dilerseniz siz de 0850 396 96 06 numaralı Çözüm Merkezimize veya 0 531 511 86 58 numaralı WhatsApp hattımıza ulaşarak iade sürecinizi başlatabilirsiniz.

Kontratınızı uzatmayı veya farklı bir araç ile yeni bir kontrat yapmayı tercih etmezseniz aracınızın iadesi için birlikte randevu gün ve saatinizi belirleyebiliriz.

Aracımı iade ederken nelere dikkat etmeliyim?

Aracınızı iade etmeden önce İade Kılavuzunu inceleyerek gerekli kontrol ve işlemleri yapmanız çok önemlidir. Aracınızla birlikte size sağlanan şarj kablosu, trafik seti, yangın söndürücü gibi tüm ekipmanların yanı sıra orijinal ve yedek anahtarlar ile ruhsat araçla birlikte belirtilen teslim edilmelidir. Teslim sırasında araçta gerekli incelemeler yapılmakta ve teslim tutanağı imzalanarak araçlar teslim edilmektedir. Ayrıca araç üzerinde eğer varsa yazı, şekil, logo v.b. araçların iadesi sırasında sökülmeli ve araçlar temiz halde teslim edilmelidir.

Partnerler İçin
Sahip olduğum veya filomda yer alan araçları Voltify üzerinden müşterilerinize sunabilir miyim?

Araçlarınız ile ilgili iş birliği konusunda info@voltify.com.tr adresine göndereceğiniz mail 2 iş günü içerisinde yanıtlanacaktır.

Hizmetlerim arasında yer alan şarj çözümleri ile ilgili iş birliği sağlayabilir miyiz?

Elektrikli araç kullanıcılarının hayatını kolaylaştıracak tüm iş birliklerine varız! Çözümleriniz ile ilgili iş birliği konusunda info@voltify.com.tr adresine göndereceğiniz mail 2 iş günü içerisinde yanıtlanacaktır.

Elektrikli Araçlar
Elektrikli Araç (EV) Nedir?

Elektrikli araç, klasik benzinli ve dizel otomobillerden farklı olarak, içten yanmalı motor yerine elektrik motorundan güç sağlayan taşıtlardır. Bu araçlarda kullanılan elektrik motorları batarya ve pil setleri aracılığıyla çalışır. Model bazında farklı batarya türlerine sahip olabilen elektrikli taşıtlar -güç kaynağı yenilenebilir enerji kaynaklarından elde edildiği takdirde- doğa için en zararsız ulaşım alternatifidir.

Elektrikli Araç Nasıl Çalışır?

Elektrikli aracın çalışması için motora gereken güç, bataryada depolanan elektrik enerjisi üzerinden sağlanır. Geleneksel otomobillerde yakıtın yanması sonucu ortaya çıkan enerjinin sadece yüzde 25’i kullanılabilirken, elektrikli otomobillerde enerji dönüşümü güç kaybı olmaksızın gerçekleşir. Çünkü elektrikli araçlarda kullanılan motorlar, doğrudan alternatör (alternatif akım üretici) olarak çalışması sayesinde mekanik enerjiyi başka ileticiye gerek olmadan elektrik enerjisine dönüştürür. Bundan dolayı elektrikli araçlarda egzoza da ihtiyaç yoktur. Üstelik frene basıldığında, elektrik enerjisi daha sonra kullanılmak üzere depolanabilir.

Elektrikli Araçlar Nelerdir? Hangi Çeşitleri Bulunur?

Elektrikli araçlar bataryalarının türlerine göre farklı sınıflara ayrılır. Bu doğrultuda, güncel olarak dört farklı elektrikli araç tipi bulunur:

1. Hybrid (hibrit) araçlar

2. Plug-in hybrid araçlar

3. Bataryalı elektrikli araçlar

4. Yakıt hücresi araçları

Bataryalı Elektrikli Araç Nedir? Özellikleri Nelerdir?

Bataryalı elektrikli araçlar, elektrik motoruna güç vermek ve tekerlekleri döndürmek için bataryasında yüklü olan enerjiyi kullanan otomobillerdir. Depolanan enerji tükendiğinde, batarya bir duvar prizi ya da özel bir şarj ünitesi yardımıyla yeniden doldurulur. Bu araçlar, benzin veya mazot ile çalışmadıkları için “tamamen elektrikli” araçlar olarak kabul edilir. Egzozu bulunmayan bataryalı elektrikli araçlar, bu açıdan çevre ile en barışık otomobil türleridir. Güneş veya rüzgâr enerjisi ile şarj edilebilme imkânı sayesinde ise ülkelere mali ve ekolojik olarak büyük katkılar sağlayabilmektedir.

Neden elektrikli araç tercih etmeliyim?

Konforlu Sürüş Keyfi

Konforlu otomobillerden beklenen en önemli özellikleri seri hız değişimi, sessiz sürüş ve hızlı tepki verme süresi olarak değerlendirmek mümkün. Elektrikli araç motoru ise sahip olduğu özellikler itibariyle tüm bu konularda elektrikli araç kullanıcılarının beklentilerini karşılıyor. Elektrikli araçlar anlık tork ürettiği için taşıma, tepki verme ve hızlanma süreleri düşüktür; daha seri ve çevik bir performans sergiler. Ayrıca yine motor teknolojisi nedeniyle sessiz ve yumuşak bir sürüş vadeder.

Düşük Yakıt Maliyeti

Elektrikli araçlar şarj maliyeti bakımından, geleneksel araçlardaki benzin ve mazot tutarına göre yüzde 75’e kadar tasarruf sağlar. Bu, ayrıca petrol ürünlerinde ülkelerin dışa bağımlılıklarını azaltarak, sadece kişisel bazda değil ulusal olarak da ekonomiye katkıda bulunuyor.

Düşük Bakım Masrafı

İçten yanmalı motora sahip araçlarda hareket için önce, yanan yakıtı enerjiye çeviren karmaşık bir sistem gerekiyor. Bu sistemlerde ise yağ ve filtreler gibi arızalanma riski veya yenilenme ihtiyacı doğuran pek çok bileşen bulunuyor. Buna karşılık elektrikli araçlar, doğrudan bataryadan güç aldığı için daha basit bir motor kurulumu ile üretiliyor. Bu da elektrikli araçların bakım masraflarını önemli ölçüde düşürüyor.

Çevreye Duyarlılık

Elektrikli araçların çalışma prensibi doğrultusunda debriyaj, şanzıman ya da egzoz borusunun bulunmaması, standart benzinli ve dizel araçlardan en büyük farkını oluşturuyor. Bu yönüyle bakıldığında elektrikli araçlar, egzoz gazı emisyonu yapmadığı için tamamıyla çevreye duyarlı bir özellik kazanıyor. Özellikle sürdürülebilirlik konusunda birçok şirket, çalışanlarının da karbon ayak izini azaltmak üzerine önemli adımlar atıyor. Bu sayede kişisel kullanımın beraberinde, şirket araçlarının elektrikli araçlara dönmesi de beklenen adımlar arasında yer alıyor. 

Elektrikli Araç Kullanmanın Ekonomik Faydaları Nelerdir?

Elektrikli araçlar geleneksel otomobillere kıyasla daha yüksek bir alım fiyatına sahip olmasına karşılık; kullanım süresi boyunca enerji ve bakım maliyetlerini çok büyük oranda düşürüyor. Nitekim elektrik enerjisi, benzin ve mazota (dizel yakıt) göre her zaman için daha düşük yatırımlarla elde edilebiliyor. Üstelik elektrik üretimi yenilebilir enerji kaynaklarıyla sağlandığında sadece elektrikli araçlar için değil, yerleşim bölgeleri için bile ortalamadan çok daha düşük rakamlarla yüksek güç sağlanabiliyor. Akaryakıta göre yüzde 75’e kadar tasarruf sağlayabilen elektrikli araçlar, büyük şehirlerdeki ücretsiz ya da uygun fiyatlı şarj istasyonları aracılığıyla maliyet avantajını daha da artırıyor. Uzmanlar, aracını evde şarj edenler için ise gece saatlerini kullanmanın gündüze göre daha ucuz olduğunu belirtiyor. Tüm bunlara ek olarak, basit mekanizmaları gereği elektrikli araçlar servis ve bakım işlemleri de geleneksel araçlara kıyasla çok daha düşük ücretlerle gerçekleştirilebiliyor. Görece yüksek maliyetli olan pil değişimiyse kullanıma göre sekiz yıla kadar gerekmediğinden, elektrikli araçlar sürücüler için birçok yönüyle cep dostu olarak öne çıkıyor. 

Elektrikli Araç Şarj Etme Yöntemleri Nelerdir?

Elektrikli araçlarda şarj dolumu için; 


1. Kablolu Şarj 
2. Kablosuz (Wireless) şarj ve 
3. Batarya değiştirme (QuickDrop) olmak üzere üç farklı temel yöntem mevcut


Kablolu şarj yönteminde aracınızı kablosu ile alternatif akım (Alternative Current - AC) veya doğru akım (Direct Current - DC) kullanan ünitelere bağlayarak şarj edebilirsiniz. 


Kablosuz şarj yönteminde, aracın zemin üzerine montajlı halde bulunan indüktif bir elektrik alanına park edilmesi yeterli oluyor. Geriye ise sadece şarj dolumunu beklemek kalıyor. Bu temassız (indüksiyonlu) şarj yöntemi ayrıca, gelecekte araçların hareket halindeyken de şarj edilebilmesinin önünü açan en büyük yeniliklerden biri olarak görülüyor. En son ve en yaygın uygulama olan kablolu şarjda da batarya tiplerine ve şarj yöntemlerine göre üç farklı yöntem bulunuyor. Bunlar, güç düzeyleri doğrultusunda “seviye” ile ifade ediliyor. 


Batarya değiştirme işlemi ise, genellikle abonmanlık üzerinden belirli değişim noktalarında yapılıyor. Bu yöntem, şarj dolumu sırasındaki zaman kaybının önlenmesi adına elektrikli araç kullanıcıları için diğer seçeneklere göre daha yeni ve etkili bir çözüm sunuyor. QuickDrop hizmeti sayesinde, aracın şarjı bittiğinde dolu bataryanın montajı elektrikli araba dolum istasyonlarında veya ilgili servis noktalarında dakikalar içerisinde tamamlanabiliyor.

Alternatif Akım ve Doğru Akım Nedir?

Alternatif akım (Alternative Current - AC) ve doğru akım (Direct Current - DC), güç aktarımı için kullanılan iki elektrik akımı türü. Doğru akım, güç kaynağından çıkan enerji dalgasını yüksek potansiyelden alçak potansiyele doğru sabit olarak aktarıyor. Bu bakımdan aktarım esnasında güç kaybının minimum olduğu DC’de, elektronlar sadece negatif kutuptan pozitife doğru hareket ediyor.,

DC’nin uzak mesafelere iletiminde büyük oranda kayıplar yaşanırken, AC’de kullanılan alternatörler sayesinde elektrik enerjisi çok uzun mesafelere güvenli bir şekilde iletilebiliyor. Bu nedenle endüstride ve konutlarda ağırlıklı olarak, akımın yönünü pozitif ve negatif kutuplar arasında dönüşümlü şekilde ileten alternatif akım tercih ediliyor. Doğru akımın volt değeri oldukça yüksek iken, alternatif akımda gerekli enerji ihtiyacı daha düşük bir voltajla karşılanıyor. Yine de AC, pek çok elektronik aygıtın sorunsuz bir şekilde çalışması için güvenliğin yanı sıra yüksek düzeyde yeterlilik de sağlıyor. 

Elektrikli Araç Şarj Ünitelerinde Hangi Akım Türü Kullanılır?

Elektrikli araçlar, alternatif akım yöntemini kullanan AC tipi şarj üniteleri veya doğru akımı kullanan DC tipi şarj üniteleri ile şarj edilebiliyor. Tesla hariç hemen hemen bütün elektrikli araçlar, bataryalarını AC şarj istasyonları aracılığıyla doldurabiliyor. Tesla ise şarj işlemini Supercharger şarj istasyonları ile DC olarak gerçekleştiriyor.

Supercharger (süper şarj edici), içten yanmalı motorlarda “kompresör” anlamına geliyor. Tesla şarj istasyonlarında ise bu ad, DC akımı kullanan hızlı şarj özelliği için kullanılıyor. İlk olarak 2013 yılında piyasaya sunulan bu Tesla elektrikli araç şarj istasyonu türü, 30 dakikalık şarj ile yaklaşık 320 kilometre yol katedilmesini sağlayabiliyor. Bu doğrultuda araç bataryasının şarjı, en fazla 75 dakikalık zaman diliminde tam kapasite dolabiliyor. Elektrikli supercharger fiyatları da buna göre standart şarj istasyonlarına göre daha yüksek rakamlarda oluyor.

Elektrikli Araç Nerede Şarj Edilir?

Halka Açık İstasyonlar

Elektrikli araç kullanımında yaşanan artışın doğal bir sonucu olarak halka açık şarj istasyonlarının sayısı her geçen gün artış gösteriyor. Otopark, alışveriş merkezi, otel veya süpermarket gibi yerlerde elektrikli şarj istasyonları yer alıyor. Ayrıca uzun yolculuklar noktasında benzin istasyonu ve otoban servislerinde bulunan şarj istasyonları avantaj sağlıyor. Halka açık istasyonlar ücretsiz olabildiği gibi hızlı DC şarj istasyonları benzeri istasyonlar genellikle ücrete tabi oluyor.

Ev

En sık kullanılan şarj istasyonu noktalarından biri de evler oluyor. Özellikle seviye 1 şarj için ev şartlarında şarj oldukça konforlu bir yöntem olarak öne çıkıyor. Elektrik araçlar bu şartlarda evlerin otoparkında veya bahçesinde şarj edilebiliyor. Garajlara kurulan şarj istasyonları yardımıyla seviye 2 şarjda mümkün oluyor. Geceden aracınızı şarj ederek sabah yola çıkma olanağı sunan bu sistemin enerji izleme olanağı sağlayan seçenekleri de bulunuyor.

İş Yeri

Özellikle sürdürülebilirlik konusunda aktif çalışmalar yürüten ve yeşil ofis sistemiyle çalışan pek çok şirket, çalışanlarına araçlarını iş yerinde şarj etme olanağı sunuyor. Şirketlerin tercihi, bütçelerine uygun olacak şekilde gelende AC şarj istasyonu olduğu gibi DC de olabiliyor.

Türkiye’de Elektrikli Araç Şarj Noktaları Yaygın Mı?

Türkiye’de İstanbulAnkara ve İzmir gibi büyükşehirler başta olmak üzere pek çok ilde elektrikli otomobil şarj noktaları bulunuyor. Elektrikli araç sayısının artmasına bağlı olarak, ülke çapındaki elektrikli araç şarj istasyonlarının da giderek daha büyük bir hızla artacağı öngörülüyor. Şarj hizmeti sunan şirketlerin uygulama ve web sayfalarından size en yakın veya rotanız üzerinde yer alan üniteleri görüntüleyebilirsiniz.

Elektrikli Araç Kaç Dakikada Şarj Olur?

Elektrikli bir aracı şarj etme süresi şarj noktasının ne kadar hızlı olduğu ve batarya büyüklüğü gibi çeşitli faktörlere göre farklılık gösterebiliyor. Elektrikli araçların şarj süresini bekleyen faktörleri şu şekilde sıralamak mümkün:

1. Batarya büyüklüğü

2. Aracın maksimum şarj oranı

3. Şarj dolum noktasının maksimum şarj oranı

4. Hava koşulları (Düşük sıcaklıkta şarj süresi artacaktır.)

5. Batarya doluluk durumu

Bu faktörlere göre değişkenlik gösterebilmekle birlikte elektrikli araçların şarj süresi genel olarak 30 dakika ile yarım gün arasında farklılık gösteriyor.

Elektrikli Araçlarda Şarj Dolumu Ücretli mi?

Bazı istasyonlarda ücretsiz dolum hizmeti verilse de elektrikli araçlarda şarj dolumu için genellikle ücret tahsil ediliyor. Şarj dolum ücretleri, hizmetin alındığı firmaya ve hangi seviye akım kullanıldığına göre değişiklik gösteriyor. Şarj istasyonlarına abone olan kullanıcılara (firmaya göre değişmek kaydıyla) dakika başına ücret yansıtılıyor. Abone olmayan kullanıcılar ise yine firmanın tarifesi ölçütünde belirli bir açılış ücreti ödüyor.

Elektrikli Araç Şarj İstasyonlarında Ödeme Nasıl Yapılıyor?

Elektrikli araç istasyonlarında ister misafir kullanıcı olarak ön ödeme yapma yoluyla ister abonmanlık sistemiyle ücret ödemesi yapılabiliyor. Abonmanlığı olan kullanıcılar mobil uygulamalar üzerinden araçlarını şarj ettikleri süre bazında ödeme gerçekleştirebiliyor. Abonman olmayan kullanıcılar ise kart girişi yoluyla sabit bir tutar yatırarak ödeme yapabiliyor.