Elektrikli Araç Teknolojileri Nelerdir? HEV, PHEV, BEV, MHEV Ne Demek? | Voltify

Elektrikli Araç Teknolojileri Nelerdir? HEV, PHEV, BEV, MHEV Ne Demek?


Zararlı fosil yakıtlara olan bağımlılığı azaltmak ve çevrenin korunmasına yardımcı olmak için geliştirilen elektrikli araçlar tüm dünyada olduğu gibi Türkiye'de de giderek yaygınlaşıyor. Konvansiyonel araçlardan farklı olarak gücünü elektrikten alan bu otomobiller yakıt fiyatlarındaki dalgalanmalardan etkilenmeden ulaşım ihtiyacınızı karşılıyor. Teknolojiden destek alarak sürekli gelişen bu araçlar kendi içinde çeşitli sınıflara ayrılıyor. Gelin, farklı özelliklere ve fonksiyonlara sahip elektrikli araçları birlikte inceleyelim.

Elektrikli Araç Teknolojisi (e-Mobility) Nedir?


Elektrikli Araç Teknolojisi


İngilizcedeki electromobility teriminin kısaltması olan e-mobility konvansiyonel yöntemlere göre daha az karbon ayak izi oluşturan ulaşım araçlarını kapsayan bir çatı terimdir. Elektrikli otomobil, scooter, otobüs, kamyon hatta gemi gibi araçları içine alan e-mobility anlayışı; daha temiz, sağlıklı ve bütçe dostu bir ulaşım kültürünün mümkün olduğunu öne sürer. Elektrikli araç teknolojileri şeklinde Türkçeleştirilebilecek bu ulaşım anlayışının en sık rastlanan örnekleri elektrikli otomobiller ve scooter'lardır.

Fosil yakıtlar olmadan şehir içi ya da şehirler arası yolculuklara çıkmak ve bunu sürdürülebilir kılmak artık mümkün. Farklı noktalarda yer alan elektrikli araç şarj istasyonları kısa sürede elektrikli araçların enerji ihtiyacını karşılayabiliyor. Türkiye'nin de imzacısı olduğu Paris İklim Anlaşması konvansiyonel araçların karşısında elektrikli modelleri teşvik ederek yakın bir zamanda elektrikli otomobillerin daha da yaygınlaşmasını hedefliyor. Elektrikli araçlara hayatında yer açmak isteyen pek çok sürücü farklı türdeki otomobiller arasında seçim yaparak e-mobility kültürünün bir parçası olabiliyor.

Elektrikli Araç Teknoloji Çeşitleri Nelerdir?


Elektrikli araçların çalışma prensibi, batarya türü ve enerji kaynağı gibi kriterlere göre sınıflandırılan elektrikli araç çeşitleri hakkında fikir sahibi olmak kendiniz için doğru modeli daha kolay bulmanızı sağlar. Farklı sürüş deneyimleri vadeden elektrikli araçlar; hibrit, tamamen elektrikli ve yakıt pilli olmak üzere temelde üç sınıfta inceleniyor. Bu ana sınıflar da kendi içinde çeşitli dallara ayrılabiliyor.

Hibrit Elektrikli Araçlar (HEV) Nedir? Özellikleri Nelerdir?


İçinde hem içten yanmalı hem elektrikli motor bulunan hibrit elektrikli araçlarda yakıt olarak dizel ya da benzin kullanılıyor. Sistem içine entegre edilen elektrik motoru bazı noktalarda devreye girerek aracın daha az yakıt harcamasına yardımcı oluyor. "HEV ne demek?" sorusunun en net cevabı bu modellerin konvansiyonel araçlarla sıfır emisyonlu otomobillerin tam ortasında yer alan bir teknoloji olduğu, şeklinde verilebilir.

Hibrit elektrikli araçların temel özelliklerini şu şekilde sıralayabiliriz:Hafif Hibrit Elektrikli Araçlar (MHEV) Nedir? Özellikleri Nelerdir?


"MHEV ne demek?" diye merak edenlere MHEV'nin mild hybrid electric vehicle ifadesinin kısaltması olduğunu söyleyelim. Türkçeye hafif hibrit elektrikli araç olarak geçen bu otomobillerde yer alan elektrik araç bataryası destekleyici bir unsur olarak görülüyor. Gücünün büyük bir kısmını içten yanmalı motordan alan bu araçların önemli bir bölümünde 48 voltluk bir elektrik sistemi yer alıyor. Frenleme sisteminin yarattığı sürtünme sayesinde hafif hibrit elektrikli araçların elektrik bataryasını doldurmak mümkün. Çünkü fren pedalına bastığınız zaman oluşan hareketle bataryaya elektrik doluyor ve bu enerji aracın performansını desteklemek için kullanılıyor.

Plug-In Hibrit Elektrikli Araçlar (PHEV) Nedir? Özellikleri Nelerdir?


Hafif hibritlerden farklı olarak bataryayı şarj etmek için bir prize de bağlanabilen plug-ın hibrit araçlarda içten yanmalı ve elektrikli motorların ikisi de bulunur. Ancak bu motorların her biri tek başına da otomobili çalıştırabilecek kadar güçlüdür. Rejeneratif (geri kazanımlı) fren özelliğiyle bataryaya elektrik depolayabilen bu araçlar enerjiyi verimli biçimde kullandığı için yakıt masraflarının azalmasına yardım eder. Çeşitli markaların imzasını taşıyan PHEV'ler gücünü dizelden ya da benzinden alabilir ve yakıt bittiği zaman elektrik motorunu devreye sokarak yola devam edebilir. "PHEV ne demek?" sorusunu kısaca bu şekilde açıklayabiliriz.

Paralel Hibrit Araçlar Nedir? Özellikleri Nelerdir?


Geleneksel otomobillerin elektrik motoruyla desteklenen versiyonu olarak nitelendirilebilecek, paralel hibrit araçlarda yer alan, içten yanmalı ve elektrikli motorlar eş zamanlı biçimde çalışır. Aracın asıl güç yükünü içten yanmalı motorun karşıladığı bu araçlardaki elektrik motoru destekleyici bir unsur olarak kabul edilir.

Seri Hibrit Araçlar Nedir? Özelikleri Nelerdir?


Daha büyük elektrik bataryası bulunan seri hibrit araçlardaki içten yanmalı motor, paralel hibrit araçlardan farklı olarak destek unsurudur. Araçların içindeki akaryakıt yakılmasıyla elde edilen enerji elektrik bataryasına aktarılır. Ana güç kaynağı olarak elektrik motorunu kullanan seri hibrit aracın avantajlarının arasında ilk sırada düşük yakıt sarfiyatı gelir.

Akülü Elektrikli Araçlar (BEV) Nedir? Özellikleri Nelerdir?


Elektrikli Araç Teknolojisi


Gücünü tamamen elektrik motorundan alan ve içinde akaryakıt tankı bulundurmayan tam elektrikli araçlar BEV olarak da adlandırılıyor. "BEV ne demek?" diye merak ederseniz battery electric vehicle ifadesinin kısaltması olduğunu söyleyelim. Akülü elektrikli araçların karbon salınımı sıfır olduğundan bu araçlarda herhangi bir egzoz borusu yer almıyor. Hem kısa hem uzun mesafeli yolculuklarda tercih edilebilecek akülü elektrikli araçların menzil uzunluğu marka ve modellere göre değişebiliyor. Hızla gelişen elektrikli araç teknolojisi sayesinde bu araçların menzil uzaklığının her sene ortalama 30-40 km arttığını söylemek mümkün.

Yakıt Pilli Elektrikli Araçlar (FCEV) Nedir? Özellikleri Nelerdir?


Fuel cell electric vehicle teriminin kısaltması olan FCEV modellerinin enerji ihtiyacı elektrikle karşılandığı için bu araçlar da elektrikli araç sınıfında yer alıyor. Yakıt pilindeki hidrojenin oksijenle temas etmesi sonucu meydana gelen elektrik direkt bataryaya aktarılıyor. Hidrojen motoruna sahip, yakıt pilli elektrikli araçlar kendi elektriğini kendisi üretebilen modeller olarak da biliniyor. Tıpkı tam elektrikli araçlarda olduğu gibi bu otomobillerde de herhangi bir akaryakıt tankı ve içten yanmalı motor bulunmuyor.

Günden güne gelişen elektrikli araç teknolojisi sayesinde birçok araç modeli üretiliyor ve bu modellerin her biri sürücülere farklı sürüş deneyimi sunuyor. Siz de değişen yakıt fiyatlarının yarattığı dalgalanmalardan etkilenmemek ve karbon ayak izinizi azaltarak çevre kirliliğini önlemeye destek olmak için elektrikli araç modellerini kullanmak isteyebilirsiniz. Bu noktada modeller arasından seçim yapmakta ve size uygun aracı seçmekte zorlanabilirsiniz. Beğendiğiniz modeli dilediğiniz süre boyunca deneyimlemek için bizimle hemen iletişime geçebilir, kiralama seçeneklerinden avantajlı fiyatlarla faydalanabilirsiniz.