Kış Aylarında Elektrikli Araç Kullanım Önerileri | Voltify

Kış Aylarında Elektrikli Araç Kullanımı Önerileri


Elektrikli arabalar; konfor odaklı, çevre dostu ve ekonomik ulaşım seçenekleri olarak giderek daha popüler hâle geliyor. Reuters’ın 11 Ocak 2024 tarihli haberine göre 2023’te tamamen elektrikli ve şarj edilebilir elektrikli arabaların küresel satışı önceki yıla göre %31 oranında arttı. Hatta bilginin kaynağı Rho Motion’a göre Aralık ayında 1.5M araç satışıyla rekor kırıldı. Öte yandan ABD’de sert geçen kış Chicago gibi eyaletlerde elektrikli araba kullanıcılarına zor anlar yaşattı gibi görünüyor.

Peki, bu haberlere rağmen elektrikli araba satışları Aralık gibi soğuk bir ayda nasıl rekor kırıyor? Veya daha geniş bir perspektiften bakarsak Norveç, İsveç, İzlanda gibi kışı sert ve uzun geçen ülkeler nasıl elektrikli araba satışlarını yıllardır artırıyor? Hatta 1-2 yıl içerisinde içten yanmalı motorlu araba satışlarını durdurma hedefine sadık kalıyor? Aslında tüm ulaşım araçları gibi elektrikli araçların da performansını korumanın basit yolları var. Bu yöntemlere uyarak soğuk iklimlerde de rahatlıkla elektrikli arabanızı kullanabilir ve seyahat edebilirsiniz. Üstelik lastik seçimi ve kullanımı gibi birçok nokta geleneksel içten yanmalı motorlu arabalardan farklı değil.

Geleneksel araçlarda olduğu gibi elektrikli araçlarda da havalar soğumadan önce bazı kontrolleri yapmak ve önlemleri almak önemli. Elektrikli araçlarda batarya performansı sıcaklık değişimleriyle doğrudan ilgilidir. Bu nedenle soğuk havalarda bataryanın kontrolünden başlayarak birçok farklı noktaya dikkat etmek güvenle yolculuk yapabilmenin gereklerindendir. Kış aylarında elektrikli araç kullanımının püf noktalarını yazımızda bulabilirsiniz.

Kış Aylarında Elektrikli Araç


Elektrikli Araçların Kış Şartlarına Hazırlığı


Kış aylarına hazırlıklı girerek hem yolculuklarınızı daha güvenli hâle getirebilir hem soğuk havanın arabanız üzerindeki etkilerini en aza indirebilirsiniz. Kış şartlarında en iyi sürüş performansını yakalayabilmek için lastik seçimi, batarya ısıtma sistemleri gibi bazı detaylara dikkat etmelisiniz.

Elektrikli Araçlar İçin Kış Lastikleri ve Seçimi


Karlı ve buzlu yollarda daha güvenli ve sorunsuz bir şekilde seyahat etmeyi sağlayan kış lastikleri, havada herhangi bir olumsuz durum olmasa da soğuk havalarda daha iyi yol tutuşu sağlar. Geleneksel içten yanmalı motora sahip araçlarda olduğu gibi elektrikli araçlarda da kış lastiği kullanmak son derece önemlidir.

Elektrikli araçlar anlık tork ürettiği, dolayısıyla yüksek çekişe sahip olduğu için elektrikli araç sahiplerinin bu konuya önem vermesi gerekir. Daha iyi tutunan lastikler hem kalkışta hem frenleme esnasında daha iyi performans göstererek yolcuların güvenliğini arttırır.

Buna ek olarak yaz lastikleri kış aylarında sertleştiği için bataryanın daha hızlı tükenmesine neden olur. Eğer kış lastiği kullanırsanız bu olumsuzluktan da etkilenmemiş olursunuz.

Performansı Artıran Batarya Isıtma Sistemleri


Elektrikli araçların sahip olduğu lityum iyon özellikli piller ısıya duyarlı bir yapıya sahiptir. Çalışması için optimum sıcaklık isteyen bu teknoloji soğuk havalarda daha düşük bir performans sunar. Bu nedenle elektrikli araç üreticileri bataryanın sıcaklığını optimum seviyede tutan bir ısıtma sistemi kullanır. Böylelikle elektrikli aracın bataryası sabit bir sıcaklıkta tutulur ve hem ömrü uzamış olur hem performansı korunur.

Soğuk havalarda bataryanın dolum hızında yavaşlama görülür. Bu nedenle araçların açık havada değil, kapalı garajlarda şarj edilmesi önerilebilir. Bunun yanında bazı araç üreticileri elektrikli araç modellerine ön ısıtma sistemi ekleyerek bataryanın daha hızlı dolmasına yardımcı olmaya çalışır.

Sürüş Güvenliği İçin Kış Şartlarına Uygun Sıvı Seviyeleri


Elektrikli araçlarda güvenli bir sürüş için antifriz seviyesine dikkat etmek gerekir. Elektrikli araçlarda kullanılan antifriz elektrikli motorun soğuk havalarda donmasını engeller. Bu nedenle antifriz seviyesi ölçülmeli ve uygun oranda antifriz eklenmelidir. Oran, aracın üreticisinin belirttiği rakamlara uygun olarak ayarlanmalıdır. Aynı zamanda aracın bulunduğu bölgenin hava koşulları da dikkate alınarak antifriz oranı ve türü belirlenmelidir.

Fosil yakıt kullanan araçlarda da elektrikli araçlarda da silecek suyunu düzenli olarak kontrol etmek ve silecek suyuna antifriz eklemek kış aylarında camları temiz tutmak için önemlidir. Camların temizliğini sağlamak daha iyi ve açık bir görüş sunarak yol güvenliğini arttırmanızı sağlar.

Elektrikli Araç Şarj İstasyonları ve Kış Koşulları


Elektrikli araçların bataryalarına enerjiyi sağlamak için en pratik ve hızlı yollardan biri şarj istasyonlarını kullanmaktır. Fakat kış aylarında da bu istasyonlarda dikkat edilmesi gereken bazı hususlar bulunur.

Kış Mevsiminde Elektrikli Araç Şarj İstasyonlarının Erişilebilirliği


Kış aylarında şarj istasyonlarının erişilebilirlik durumu farklılık gösterebilir. Soğuk bölgelerde şarj istasyonlarının donmaması ve devre dışı kalmaması için istasyonların düzenli olarak bakımının yapılması, donma önleyici önlemlerin alınması gerekir. Kış aylarında seyahat planlarken bakımları düzenli olarak yapılan şarj istasyonlarını tercih etmek, rotayı buna göre belirlemek olası aksiliklerin önüne geçebilir.

Elektrikli Araç Şarj Kablosu Bakımı ve Kullanımı


Kış aylarında şarj kablosu ve şarj cihazının üzerinde kir, toz ve buz birikimi görülebilir. Şarj performansının düşmemesi adına kuru bir bez veya fırça kullanarak yüzeyleri temizlemek gerekir. Aynı zamanda şarj kablolarını düzenli kontrol ederek hasar, çatlak veya aşınma gibi durumlar gözlerseniz kabloyu mutlaka değiştirmelisiniz.

Eğer aracınızı kış aylarında dışarıda şarj ediyorsanız kablo koruma kapakları ve izolasyon özellikli malzemeler kullanarak şarj ekipmanlarınızı koruyabilirsiniz.

Soğuk Hava Şartlarında Şarj Performansını İyileştirme Yolları


Soğuk hava, lityum iyon pillerin reaksiyonlarını etkileyerek şarj hızını ve batarya performansını düşürebilir. Bundan korunmak için kullanılabilecek birkaç yol bulunur. Öncelikle aracınızı eğer mümkünse kapalı ve sıcak bir ortamda şarj etmeniz önerilir. Eğer kapalı garaj imkânınız yoksa ve dışarıda şarj etmeniz gerekiyorsa şarj etmeden önce arabanın pil ısıtma sistemlerini devreye sokarak pili optimum sıcaklığa getirmek şarj süresinde avantaj sağlayabilir.

Kış Aylarında Elektrikli Araç Kullanımı


Elektrikli Araç Pil Sağlığı İçin Kışın Alınacak Önlemler


Elektrikli araçlarda pil sağlığını korumak için bataryayı optimum bir sıcaklıkta tutmak gerekir. Batarya ısıtma ve soğutma sistemleri gibi uygulamalar bu amaçla araca eklenir. Her araç için olduğu gibi Elektrikli araç bakımının da düzenli olarak yapılması aracınızın performansını korumak için çok önemli bir unsurdur.

Pil Ömrünün Uzamasını Sağlayan Optimal Şarj Seviyeleri


Elektrikli aracın pil değerini korumak için %20 ile %80 arasında kullanmak gerekir. Özellikle kış aylarında bataryayı tamamen bitirmemek, içerisinde yeterli miktarda enerji bırakmak arabanın soğukla mücadele etmesi açısından önemlidir. Bu nedenle kış aylarında bataryanın mümkünse her gün, en geç iki günde bir olacak şekilde şarj ünitesinde şarj edilmesi önerilir.

Pil Isıtma ve Soğutma Sistemlerinin Kullanımı


Elektrikli araçlarda farklı yapılara sahip ısıtma ve soğutma sistemleri kullanılabilir. Bu sistemler genel olarak bataryanın sıcaklığını optimum seviyede tutmayı amaçlar ve otomatik olarak devreye girer. Batarya ısıtma ve soğutma sistemlerinin etkin bir şekilde çalışabilmesi için aracın bataryasında yeterli miktarda güç bulunması gerekir. Eğer hava soğuksa batarya ısıtılarak, sıcaksa soğutularak uygun değerde tutulur. Böylelikle batarya performansı ve ömrü korunmuş olur.

Elektrikli Araç İç ve Dış Kabin Konforu İçin Kış Önerileri


Diğer araçlarda olduğu gibi elektrikli araçlarda da kabin konforu önemlidir. Sürücünün rahat etmesi ve istenilen sıcaklıkta yola devam edebilmesi büyük öneme sahiptir.

İç Isıtma Sistemi Kullanımı ve Enerji Tasarrufu


Kabin içini ısıtmak için klima kullanmak en yaygın seçenekler arasında yer alır. Fakat klima kullanımı batarya enerjisini tüketerek toplam menzil üzerinde olumsuz bir etkiye neden olur. Bunu önlemek için bazı araçlarda akıllı kabin yönetimi bulunur ve araç şarj olurken içerisini ısıtarak yolculuk esnasında gerçekleşecek olan ısıtma ihtiyacını en aza indirir. Bunun yanında üreticiler kullanıcılara direksiyon ve koltuk ısıtma seçeneklerini kullanarak klimaya olan ihtiyacı en aza indirmeyi önerirler.

Kışın Dış Cephe Temizliği ve Bakımı


Aracın dış cephe bakımı ve temizliği de güvenli bir sürüş için son derece önemlidir. Soğuk bölgelerde yaşayanlar don ve buz gibi olumsuzluklarla sıklıkla karşılaşabilir. Donan kapı kolları, kapılar veya şarj kapakları problem yaratabilir. Soğuk mevsimlerde buz kırıcı bulundurmak, buz çözücü spreylerden faydalanmak basit ama etkili seçenekler arasında yer alır.

Elektrikli araçlar yaz kış sorunsuz kullanılabilen ürünlerdir. Yine de yeni bir teknoloji olması nedeniyle kullanıcıların aklında birçok farklı soru belirmesi mümkündür. Kış aylarında bazı noktalara dikkat ederek ve aracı düzenli şarj ederek sorunsuz bir şekilde kullanmaya devam edebilirsiniz. Bunun yanı sıra kış bakımı için yetkili servislere başvurabilir, bu sayede aracınızı en yüksek performansla sorunsuz şekilde kullanabilirsiniz.

Eğer siz de elektrikli araçları denemek istiyorsanız Voltify olarak sunduğumuz zengin çeşitlilik arasından sizin için ideal olan marka ve modeldeki elektrik aracı hemen kiralayabilirsiniz.