Enerji Tasarrufunun Anahtarı: Start Stop Sistemi Nedir? | Voltify

Enerji Tasarrufunun Anahtarı: Start Stop Sistemi Nedir?


Kırmızı ışıkta beklerken veya sıkışık trafikte ilerlerken motorunuzun sürekli çalıştığını ve boş yere yakıt harcamaya devam ettiğini fark etmiş olabilirsiniz. Peki, bu durumu değiştirecek bir teknoloji olduğunu biliyor muydunuz? Önemli ölçüde enerji tasarrufu sağlamanıza yardım edebilecek start stop sistemi nedir? Hangi araçlarda kullanılabilir ve sonradan otomobillere takılabilir mi? Gelin, bu sistemin nerelerde kendine yer bulduğunu ve nasıl çalıştığını detaylıca inceleyelim.

Araçlarda Bulunan Start Stop Sistemi Nedir?


Start Stop Sistemi


Aracı tamamen kapatmadan otomobil motorunu durduran ancak araç içi sistemlerin çalışmasına izin veren düzeneğe start stop sistemi denir. Bu sistemler marş motorunu, akü şarjını, motor kontrol ünitesini ve çeşitli sensörleri uyumlu biçimde çalıştırarak araçların daha az enerji tüketmesini sağlar. Çoğu otomotiv üreticisi araçlarını piyasaya sürerken start stop sistemini araç içi sistemlere dâhil eder.

Sürücüler isterlerse bu sistemi devre dışı bırakarak araçlarını kullanmaya devam edebilir. Birçok elektrikli araçta kendine yer bulan start stop sistemleri belli koşullar altında son derece verimli biçimde çalışan bir sistemdir. Bu akıllı teknoloji sayesinde karbon salınımı azalabilir.

Start Stop Sisteminin Çalışma Prensibi Nasıldır?


Farklı türdeki otomobillerde rastlayabileceğiniz start stop sisteminin çalışma prensibi araçların vites türüne, markasına ve modeline göre değişir. Sistem sensörlerden alınan bilgiler sayesinde çalışır. Sensörler aracın hareketli ya da sabit konumda olduğunu gösteren bilgileri sisteme iletir. Böylece motor ile start stop sistemleri birbiriyle uyumlu şekilde çalışır. Sistemin devreye girebilmesi için aracın durması, vitesin boşta olması ve ayaklarınızın pedallara basmaması gibi şartlara ihtiyaç duyulur. Otomobilin hızı 2-3 km/sa seviyesine düştüğü zaman da start stop sistemi devreye girebilir.

Bu sistem özellikle trafikteki dur kalk anlarında yakıt tasarrufu sağlar ve motorun gereksiz çalışmasını engeller. Araçların verimliliğini artıran bu özellik hem sürücüye hem çevreye fayda sağlar.

Start stop sisteminin maksimum verimlilikte çalışması için bazı kriterlerin sağlanması gerekir. Bu kriterleri şu şekilde sıralamak mümkündür:Otomatik Start Stop Sistemi Nedir?


Otomatik Start Stop Sistemi


Otomatik araçlarda yer alan start stop sisteminin devreye girmesi için frene basmak, otomobili durdurmak yeterlidir. Düz vites araçlardan farklı olarak bu otomobillerde sürücülerin vitesi boşa alması gerekmez. Sistem kendiliğinden bu ayara geçerek sürücülerin işini kolaylaştırır. Sadece gaz ve fren pedallarının yer aldığı otomatik vitesli araçların gaz pedalına basıldığı zaman otomatik start stop sistemi devre dışı kalır. Motor yeniden çalışmaya başlar ve sürücüler rahatlıkla trafikte ilerleyebilir.

"Otomatik vites araçlarda start stop sistemi nasıl çalışır?" sorusunun cevabı aracın içine yerleştirilen sensörlerde yatar. Otomobilin durduğu, yavaşladığı ya da hızlandığı durumları algılayabilen sensörler üçe ayrılır. Nötr dişli, krank mili ve tekerlek sensörü olarak isimlendirilen bu parçalar sürüş durumu hakkındaki bilgileri motor yönetim sistemine aktarır. Tüm bu süreç boyunca otomobilin aküsü devrede olduğu için motor yönetim sistemi aktif hâldedir. Bu sayede iklimlendirme araçları ve müzik sistemi çalışmaya devam eder.

Start Stop Sisteminin Avantajları Nelerdir?


Start stop özelliğine sahip otomobillerin enerji tasarrufu anlamında son derece avantajlı olduğundan bahsetmiştik. Bu sistemi kullanmanın diğer avantajlarını da şu şekilde sıralayabiliriz:Start Stop Sistemi Taktırma Fiyatları Ne Kadardır?


Bazı otomotiv üreticileri çeşitli araçları piyasaya sürerken start stop sistemini otomobile ekleme imkânı sunar. Markalara ve araç modellerine göre start stop sistemi taktırma fiyatları değişebilir. Fiyatlar üzerinde etkili olan faktörler şu şekildedir:Hâlihazırda start stop sistemine sahip bir aracı kullanmak ve nasıl çalıştığını deneyimlemek istiyorsanız Voltify olarak sunduğumuz araçlar arasından seçiminizi yapabilirsiniz. Avantajlı fiyatlarla kiralayabileceğiniz elektrikli araçlar sayesinde karbon ayak izinizi azaltarak ulaşım ihtiyacınızı karşılayabilir, start stop özelliğini keşfedebilirsiniz. Hem şehir içi hem şehirler arası ulaşım için tercih edebileceğiniz araçları 12 aya varan sürelerde kiralayabilirsiniz.