Elektrikli Araç Sürücüleri için Şarj İstasyonları Kullanım Prensipleri | Voltify
Elektrikli Araç Sürücüleri

Elektrikli Araç Sürücüleri için Şarj İstasyonları Kullanım Prensipleri


Yaz ve tatil dönemlerinde şarj istasyonlarının doğru ve verimli kullanımı her zamankinden daha da önemli hale gelir.

Yazılı olmasa da bazı prensip ve etik kurallara uymak sürücülerin sorunsuz bir elektrikli araç deneyimi yaşaması için kritiktir.

Seyahat Planlaması: Elektrikli araç kullanıcıları, uzun yola çıkmadan seyahat rotaları ve mesafesi doğrultusunda planlama yapmalı, birincil ve alternatif şarj lokasyonlarını belirlemeli, uzun yolda şarj seviyesini %20’nin altına düşürmemeli ve bu doğrultuda ihtiyaçlarını optimize edecek şekilde hareket etmelidir.

Paylaşımlı Şarj: Birden fazla soketi bulunan şarj istasyonlarında, aracınızı en uygun sokete yakın park etmek, ikinci aracın park etmesine ve diğer sokete yanaşmasına engel olmamak çok önemlidir.

İhtiyacınız Kadar Şarj Edin: Her şarj işleminde aracınızı %100 seviyesine kadar şarj etmek zorunda değilsiniz. Aracınızı ihtiyacınız kadar şarj edip, daha sonra istasyonu başkalarının kullanımı için boşaltmak şarj istasyonlarının verimli ve etkin kullanımını sağlar. Ayrıca ihtiyacı olan daha fazla kullanıcının şarj istasyonunu kullanmasına yardımcı olur. Özellikle yoğun saatlerde daha fazla aracın şarj istasyonundan faydalanabilmesi için şarj işlemini uzun süre devam ettirmemek önemlidir.

Şarj Süresini Kısaltın: Bataryanızı %80 şarj seviyesine kadar hızlı bir şekilde şarj edebilirsiniz. %80 seviyesinden sonra şarj hızı yavaşlar. Özellikle %95 seviyesinden sonra zaman/fayda açısından verimsizleşmektedir. Bu nedenle gerçekten gerek yoksa bataryayı %80’e kadar doldurup şarj işlemi sonlandırılmalıdır.

Şarj İstasyonlarının Doğru ve Amacı İçin Kullanımı: Şarj istasyonları sadece şarj işlemi için kullanılmalıdır. Şarj tamamlandıktan sonra araç müsait olan başka bir park yerine park edilmeli, aracınız elektrikli olsa bile şarj istasyonu şarj etmezken veya şarj işlemi tamamlandıktan sonra park yeri olarak kullanılmamalıdır.

Adil Kullanım Hakkı: Herkesin şarj istasyonlarına eşit erişimini sağlamak için, şarj istasyonları ihtiyaçtan daha fazla süre işgal edilmemeli, ihtiyacı olan başka elektrikli araç sürücülerinin faydalanmasına fırsat tanınmalı ve yardımcı olunmalıdır.

Kablo Güvenliği: Size ait olmayan ve şarj ünitesine ait olan kablolar amacı doğrultusunda ve doğru kullanılmalı, doğru şekilde bağlanmalı ve çıkarılmalı, herhangi bir zarar verilmemesine dikkat edilmelidir.

Temiz ve Düzenli Tutma: Şarj işlemi öncesinde, sonrasında ve sırasında şarj alanı temiz ve düzenli tutulmalı, herhangi bir çöp vs bırakılmamasına özen gösterilmelidir.

Güvenlik, Bakım ve Arıza Geribildirimi: Şarj istasyonunda herhangi bir arıza veya hasar fark edilmesi durumunda; “bana ne” demeden mutlaka yetkili firmaya veya operatöre gerekli bilgilendirme ve uyarı yapılmalıdır.

Üye olunan elektrikli araç gruplarında diğer sürücülerin de bilgilenmesi için arızalı cihazın markası, yeri ve lokasyonu bilgisi paylaşılabilir. Böylece diğer kullanıcılar planlamalarını bu doğrultuda yapar ve arıza erken bildirildiği için sorun en kısa sürede çözülür.

Şarj Etiketi ve İletişim Bilgisi: Acil durumlarda araç sahibine ulaşılması için şarj işlemi sırasında aracınıza bir iletişim notu bırakılmalıdır.

Bu etik kurallar, hem bireysel sürücülerin hem de topluluğun genel olarak şarj istasyonlarından en iyi şekilde faydalanmasını sağlayacaktır. Yaz tatili yolculuklarınızda bu kurallara uyarak hem kendinizin hem de diğer elektrikli araç kullanıcılarının sorunsuz bir tecrübe edinmelerine katkı sağlarsınız.

Unutmayın elektrikli araç kullanıcılarının ortak noktası, sürdürülebilir ve konfor odaklı mobilite çözümünü benimsemiş olmaları.