Elektrikli ve Hibrit Araçlar Nedir? Farkları Nelerdir? | Voltify

Elektrikli ve Hibrit Araçlar Nedir? Farkları Nelerdir?


Geleneksel modellere göre daha az karbon emisyonu oluşturan elektrikli ve hibrit araçlar hem şehir içinde hem şehirler arası yollarda rahatlıkla ilerlemenizi sağlıyor. Peki, bu araçlar arasında seçim yaparken hangi kriterleri göz önünde bulundurmak gerekiyor? Gelin, elektrikli ve hibrit otomobillerin teknik özelliklerine beraber bakalım.

Elektrikli Araç Nedir? Özellikleri ve Faydaları Nelerdir?


Elektrikli ve Hibrit Araçlar


EV (electric vehicle) olarak da geçen elektrikli araçlar yakıt yerine yalnızca elektriği kullanan modellerdir. İçten yanmalı motorlara sahip araçlar gibi fosil yakıtlar tüketmeyen bu araçlarda elektrik motoru ve batarya setleri bulunur. Yanma tepkimesi gerçekleşmediği için dışarıya herhangi bir atık bırakmayan elektrikli araçlar aynı zamanda verimli bir performans ortaya koyar. Standart bir elektrikli araç bataryadaki enerjinin %85-90'ını harekete dönüştürebilir.

Sessiz biçimde çalışan ve kullanılması kolay olan elektrikli araçların avantajlarını şu şekilde özetlemek mümkün:Hibrit Araç Nedir? Özellikleri ve Faydaları Nelerdir?


Hem içten yanmalı motordan hem elektrik motorundan güç aldığı için bu isimle anılan hibrit araçlar dizel ya da benzinle çalışabilen alternatiflere sahiptir. Konvansiyonel araçlara göre daha az yakıt tüketen hibrit otomobillerin içindeki sistem elektrik sayesinde motora güç katar ve bu sayede aracın performansı artar.

Bazı istisnalar haricinde (plug-in hybrid gibi) hibrit araçların bataryaları otomobilin kendisi tarafından şarj edilir. Hibrit araçlarda bulunan rejeneratif frenleme sistemi sayesinde araç, frenleme sırasında açığa çıkan kinetik enerjiyi elektrik enerjisine dönüştürerek pilde depolar ve bu şekilde kendini şarj etmiş olur. Yani özellikle istasyonlarda durup araçları şarj istasyonuna bağlamanıza gerek yoktur.

Hibrit araçların içinde yer alan elektrik motoru kalkış sırasında, dur-kalk yaparken ya da vites geçişlerinde devreye girerek içten yanmalı motorun üzerinden yük alır. Bu sayede sıkışık şehir içi trafiğinde yakıt tasarrufu sağlamış olursunuz. Stabil bir çalışma performansı sunan bu araçları konforlu ve pratik biçimde kullanabilirsiniz.

Hibrit araçların avantajları şu şekilde sıralanabilir:Elektrikli ve Hibrit Araç Arasındaki Farklar Nelerdir?


Elektrikli ve Hibrit Araçlar Farkları


Her biri kendine has özelliklere sahip hibrit ile elektrikli araç arasındaki farkları şu şekilde özetleyebiliriz:Elektrikli ve Hibrit Araçların Avantajları Nelerdir?


Giderek daha fazla kişi tarafından tercih edilen elektrikli ve hibrit araçların sunduğu avantajları şöyle sıralayabiliriz:Siz de her geçen yıl uzayan menzilleriyle ve gelişen batarya teknolojileriyle elektrikli veya hibrit araçların dünyasına adım atmak istiyor olabilirsiniz. Bu gelişmiş özelliklerden faydalanmak ve avantajlı fiyatlarla elektrikli araç kiralamak için Voltify’ın araç portföyüne göz gezdirebilirsiniz.