Ülkemizde Binek Otomobilde Sahiplikten Kullanıma Dönüşüm Eğilimleri | Voltify

Kurumsal Filoları Elektrikli Geleceğe Taşıyoruz


Araç Aboneliği İçin Sahiplikten Vazgeçme Eğilimleri


Çevresel etkiler ve enerji kaynaklarının sınırlı olması, elektrikli arabaları ulaşımın geleceği ve sürdürülebilir bir dünyaya giden yolun önemli bir parçası haline getirirken şirketler de sürdürülebilirlik odağıyla elektrikli araçlara geçişi değerlendiriyor. Bu geçişin önemini Voltify Kurucu ve CEO’su Mehmet Yiğit ile stratejik iş ortağımız, akıllı filo yönetimi ve danışmanlığı hizmeti veren Filo Broker Kurucu Ortağı Okşan Öztürk Oksijen gazetesinde anlattı.

Şirketler Filolarının ‘Elektrik’ Dönüşümünü Nasıl Planlamalı?


Mehmet Yiğit: Geçiş sürecinin başarısı stratejik bir plan ve yol haritasının olmasına bağlı. Doğru araçların konumlandırılması, şarj konusunda altyapı hazırlığı, kullanım politikalarının gözden geçirilmesi, çalışanların bilinçlendirilmesi, sağlıklı bir ölçüm ve analiz altyapısının kurulması bu planda yer almalı. Biz bu süreçte Filo Broker ile kurumların tüm endişelerine cevap veren ve onları güvenli şekilde yatırım yapmaya yönlendiren bir yol haritası hazırlıyoruz. Bu amaçla otomotiv markalarının yanı sıra şarj hizmetleri ve çözümleri sağlayan şirketlerle iş birlikleri geliştiriyoruz.

Bu Dönüşümün En Zor Yanı Ne Olacaktır?


Okşan Öztürk: Bu dönüşüme ayak uydurmak için yıllardır süregelen alışkanlıkları değiştirmek gerekecek. Ayrıca teknoloji baş döndürücü bir hızda gelişiyor; her yıl menziller artıyor, aracın sunduğu sürüş deneyimi farklılaşıyor. Doğal olarak şirketler hata yapmaktan korkuyor. Bu nedenle geçiş sürecini tasarlarken ilk aşamayı daha kısa süreli kontratlar ve daha düşük penetrasyon ile yönetiyoruz. Soru işaretlerini gidermek için önce şirket ve kullanıcı verilerini inceleyerek elektrifikasyon yol haritasını hazırlıyoruz; dönüşümün somut çıktılarını ortaya koyuyoruz. Bu da firmaların daha rahat adım atmalarını sağlıyor.

Araç Seçimi Nasıl Yapılmalı?


Mehmet Yiğit: Risk almadan ve önce deneyimleyerek. Voltify olarak en yeni teknolojiye sahip elektrikli otomobilleri kurumlara özel çözümler, esnek vade ve teklifler ile sunuyoruz. Satışta olan her 10 elektrikli araçlar modelinden 8’ini portföyümüzde bulunduruyoruz. Tüm hizmetler dahil abonelik seçenekleri ile birleştiğinde şirketlerin bu dönüşümü altı dolu kararlarla ele almalarını mümkün oluyor.

Bu Dönüşümün En Büyük Artısı Ne Olacak?


Okşan Öztürk: Dönüşümüne eşlik ettiğimiz şirketlerin verimlilik ve sürdürülebilirlik odaklı hedeflerinde ölçtüğümüz iyileşmeler en büyük motivasyon kaynağımız. Bu şirketlerin karbon ayak izinde sürdürülebilirlik raporlarına yansıyacak oranda azalmalar gözlemliyoruz. Daha verimli ve tamamen sürdürülebilir filolar yaratma yolculuğumuzda amacımız tüm kurumların yeni nesil araçlara en doğru ve en güvenilir yatırımları yapabilmesidir.